A pályázástól sokan idegenkednek, mivel laikusként úgy gondolják, hogy nem tudják egyrészt a pályázati feltételeket értelmezni, másrészt bizonytalanok a benyújtással kapcsolatos folyamatokkal. Egyre több pályázatíró kínál szolgáltatást akár sikerdíjért, vagy fix megbízási díjért, és nem könnyű eldönteni, hogy melyik céggel kössük meg a szerződést. Összegyűjtöttünk pár hasznos szempontot, amelyek segítenek a jó pályázatíró kiválasztásában.
Ki az a pályázatíró?
A pályázatírás egy önálló szakma, és az Európai Uniós és hazai pályázatokkal kapcsolatosan végeznek tevékenységet. Gyakran különféle profilra specializálódnak, például turisztikai projektekre, mezőgazdasági pályázatokra, vagy vidékfejlesztési programokra, de sokan komplex pályázati szakértői szolgáltatásokat nyújtanak.
Maga a pályázatíró olyan szakember, aki a cégek, vagy magánszemélyek nevében pályázati anyagokat ír meg és kezel. Célja, hogy a pályázót a támogatáshoz hozzájuttassa. Az elérhető támogatási források elérése egy összetett folyamat, így nem véletlen, hogy ez a már nem olyan újnak mondható szakma kialakult, amely számtalan elméleti és gyakorlati tudnivalót kíván.
Mit jelent a komplex pályázati szakértői szolgáltatás?
A komplex pályázati szakértői szolgáltatás keretében személyre szabott pályázati tanácsadást, pályázatírást és projektmenedzsmentet végeznek.
Például:
- Vállalatokra;
- Vállalkozásokra;
- Természetes személyekre;
- Költségvetési szervekre;
- Civil szervezetekre;
Egy összetett tevékenység
A pályázatírói tevékenység igen összetett, egyrészt figyeli a pályázatokat, amelyek a megbízó profiljához, a fejlesztési terveihez illeszkedik. Válaszol az ajánlatkérésre – pályázik a különféle projekt kivitelezésére. Igen gyakran a pályázatíró nem önállóan tevékenykedik, hanem csapatban dolgoznak, és komplex tevékenységet látnak el, nevezetesen pályázati- és projekt tanácsadást és projektmenedzsmentet.
A pályázatíró szerepe
A pályázatíró legfontosabb szerepe az, hogy a pályázati dokumentumokban megfogalmazott kérdéseket megválaszolja, majd alapos kutatómunka után megírja a célratörő pályázati választ. Fontos, hogy az anyagból egyértelműen kiderüljön a kiíró számára, hogy az adott cég pályázása milyen eredményekkel jár, és a leendő ügyfelek számára miért lesz hasznos a céggel való együttműködés.
A pályázatíró feladatai
Fontos, hogy az ajánlati válasz teljes mértékben megfeleljen a felhívás követelményeinek – amely megbízás esetén a pályázatíró felelőssége. Amennyiben egy pályázatírót bízunk meg biztosak lehetünk abban, hogy az esetleges hiányos tartalmakat kiegészíti, az anyagot átszerkeszti, ellenőrzi a kérdésekre adott válaszokat, szükség esetén lektorálja az anyagot.
Az ajánlattételi felhívás további dokumentumok benyújtását is igényelheti (például a cég dolgozójának önéletrajza, a cég biztosítási igazolása, vagy akár a pénzügyi kimutatások). A pályázatíró ellenőrzi tételesen ezek meglétét, és az ajánlatnak megfelelően hivatkozva az anyaghoz csatolja.
Mitől jó a pályázatíró?
Az elméleti és gyakorlati ismereteken túl számos olyan tulajdonság van, amitől az egyik pályázatíró „jobb” mint a másik. Az egyik fontos kritérium, hogy képes az alapos kutatómunka elvégzésére, nevezetesen áttekintve az ügyfél igényeit, képes az ügyfélről (cégről) minél több a pályázat szempontjából hasznos ismeretet megszerezni.
Az ajánlattétel megfogalmazása
Másrészt az is fontos, hogy a pályázatíró a kutatása során információkat, tényeket és igényeket megfelelő stílusban szövegesen megfogalmazza. A jó szöveg szabatos, lényegre törő, ugyanakkor olvasásakor természetesnek tűnik, mentes a felesleges sallangoktól.
A munka áttekinthető, megfelelő tagolású, olyan, amit könnyű, és jó olvasni: az átláthatóságot a különféle alcímek, felsorolások segítik, esetleg a kulcsfontosságú pontokat diagramokkal, gondolattérkép (mind map) segítségével ábrázolja.
Várhatóan népszerű pályázatok 2023-ban
napelem pályázat 2023
kezdő vállalkozás támogatás 2023
mezőgazdasági pályázatok 2023
vállalkozóvá válási támogatás 2023
őstermelő pályázat 2023